Święta to magiczny czas. Rodzinne, przyjemne. Spędzone z najbliższymi sprawią, że dostajemy bodźca na kolejne dni nadchodzącego roku. Warto, aby były spędzone w miłej atmosferze, bez zbędnej gonitwy i zmęczenia.
Dlatego postanowiłam przygotować małą ściągawkę w formie kalendarza, aby już dziś zacząć przygotowywać się do świąt. Warto się z nim zaznajomić, bo dobre przygotowanie sprawi, że na tydzień przed świętami nie obudzimy się z myślą „do czego by tu włożyć ręce”.
30.11 LUB 1.12
Dziś jest ostateczny termin na przygotowanie kalendarza adwentowego. Jeśli nie kupiłaś lub nie zrobiłaś go wcześniej to już czas.
OKRES OD OK. 30.11 DO OK. 5.12
W tym okresie warto postawić na sprzątanie czegoś, co przed samymi świętami nie jest nam aż tak konieczne do sprzątania.
Zrób generalny remont w szafach i schowku. Przejrzyj szafę swoją i męża (żony) a także dzieci. Jeśli są starsze, zachęć, żeby zrobiły to same. Poproś o to także starsze osoby, mieszkające z Tobą w jednym domu. Rzeczy, w których nie chodzicie już od jakiegoś czasu warto wyrzucić z szafy, żeby zrobić w niej miejsce. Jeśli są jeszcze dobre i szkoda ich wyrzucić- oddaj do specjalnych kontenerów. Zostaw tylko takie, które są pożyteczne i w których chodzisz.
Szafę przetrzyj roztworem wody z octem (1:1) z dodatkiem oleju cytrynowego. Dzięki temu odstraszysz mole.
W tym czasie warto także zadbać o odświeżenie ścian i sufitu. Pozbyć się pajęczyn i kurzu. Możesz to zrobić np. bawełnianą szmatką. Sufit możesz wyczyścić miotłą owiniętą w gazę.
W tym okresie warto zastanowić się co kupić bliskim pod choinkę i zrobić już listę tych prezentów. To też ostatni moment na przygotowanie ciasta na pierniki.
OKRES OD OK. 5.12 DO OK. 11.12
W tym okresie najlepiej zadbać o czystość mebli i sprzętu. Zadbaj o pozbycie się kurzów z mebli (nawet tych najwyższych ich części), a także uprzątnij w lodówce, przetrzyj pozostałe sprzęty domowe. Zabieg z przemyciem szafek powtórz także na 2 dni przed Wigilią. Pozostanie ci wtedy tylko lekko nawilżona szmatka, aby pozbyć się nagromadzonego kurzu.
Teraz meble możesz oczyścić naparem z herbaty (3 torebki zalej 1 l wrzącej wody- poczekaj aż ostygnie). Fronty będą lśniące.
OKRES OD OK. 12.12 DO OK. 16.12
Teraz przyszedł czas na okna. Warto pamiętać, aby zawsze zacząć od przetarcia ramki futryn. Dopiero potem same szyby. Do wody dodaj zmiękczacz do tkanin. Dzięki temu trudniej na nich będzie się osiadał kurz.
Warto zacząć układać listę zakupów na święta. Sporządź listę zakupów i co już możesz (bo ma długą datę przydatności) kup teraz. Pamiętaj tez o prezentach, aby nie zostały na ostatnią chwilę. Jeśli już kupiłaś, zapakuj w ładny papier i schowaj gdzieś w ustronnym miejscu.
OKRES OD OK. 17.12 DO OK. 20.12
Tym razem podłogi. Aby umyć podłogi możesz użyć gotowych płynów ze sklepu lub własnych domowych mikstur (woda, ocet i mydło). Podłogi będą lśniące, aż do Nowego Roku.
OKRES OD OK. 20.12 DO OK. 23.12
Najwyższy czas, aby zadbać o zastawę stołową, którą będziemy używać podczas kolacji wigilijnej. Kup karpia na stół oraz ostatnie produkty do przygotowania kolacji wigilijnej. Ok. 22.12 postaraj się przygotować część pracy pod dania i ciasta, aby w kolejnym dniu bez przeszkód je przygotować. Dzień przed Wigilią (jeśli masz czas to w samą Wigilię) przygotuj już całkowicie ciasta i potrawy. 23.12 lub w kolejnym dniu ubierzcie choinkę. Jeśli planujesz dokonać zakupu żywej choinki, zrób to 2-3 dni wcześniej i zostaw ją np. w garażu lub piwnicy, aby oswajała się z domowa temperaturą. Dziś możesz zagnieść uszka lub pierogi.
24.12 WIGILIA
Dziś zostało już niewiele. Wystarczy odkurzyć mieszkanie, nakryć do stołu i jeśli nie masz ubranej choinki, to to najwyższa pora. Schowaj prezenty pod choinką. Ok. 14:00 zacznij panierować ciasta i przygotowywać kolejne potrawy na stół. Gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka spokojnie zasiądź do stołu z najbliższymi. Zrobiłaś wszystko, co trzeba było. Świętuj spokojnie święta.
a my w tym roku sami na święta... :(
OdpowiedzUsuńa co się stało?
Usuń